Mısır Ekmeği Tarifi

08 Şubat 2016 Yazan admin  
Kategori Ekmek Tarifleri, Genel

Mısır Ekmeği Tarifi

Malzemeler:

1 bardak beyaz un

2 bardak mısır unu

2 tatlı kaşığı instant kuru maya veya 1/2 küp yaşmaya

1 tatlı kaşığı tuz

1 çorba kaşığı bal

1¾ bardak su, oda sıcaklığında

¼ bardak sıvıyağ

1 küçük boy tepsi (22 cm çapında)

Elde Yapılışı:

1. Eğer elle yapıyorsanız unları , tuzu ve kuru mayayı geniş bir kapta karıştırın. Oda sıcaklığındaki suyu, balı ve sıvıyağı ilave ederek malzemeleri iyice karıştırın. Hamurunuz kek hamuru kıvamında olacaktır.

2. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unları, tuzu ve kuru mayayı mikser kabına alın. Oda sıcaklığındaki suyu, balı ve sıvıyağı ilave ederek hamurunuzu 3-4 dakika yoğurun. Hamurunuz kek hamuru kıvamında olacaktır.

3. Hamuru iyice yağlanmış 22cm çapında çember kalıba veya tepsiye dökün. Elinizi veya spatulanızı suya batırarak ekmeğin üstünü düzleyin.

4. Hamuru 30 dakika kabarması için ılık bir yerde bekletin.

5. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 50-55 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin.

Makinede Yapılışı:

1. Makinenin ekmek pişirme haznesini mutfak tezgahına alıp pervaneyi takın. Makineyle birlikte gelen kap ve kaşık ölçülerini kullanarak, hazneye ilk olarak suyu, sıvıyağı ve balı koyun. Unları bir kaşıkla serperek suyu örtecek şekilde ilave edin. Tuzu unların hemen üstüne haznenin bir köşesine yerleştirin. Unların ortasında küçük bir çukur açıp içine mayayı serpiştirin.

2. Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın.

3. Tahıl ekmek, 750 gram, orta kızarıklık seviyesini seçerek makineyi çalıştırın.

4. Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağını açıp malzemelerin iyice karışmış olduğunu kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.

5. 10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurunuz kek hamuru kıvamında olacaktır.

6. Pişme sinyalinden 5 dakika sonra, kalın bir fırın eldiveni kullanarak hazneyi makineden çıkarın. Ekmeği plastik bir bıçak yardımıyla kenarlardan ayırıp bir soğutma teline veya ızgara üzerine alın. 15-20 dakika beklettikten sonra kesin.

Yorumlar